Polski Zwiazek Orientacj Sportowej
 • Czwarty Magazyn bieg na orientację
  Czwarty numer Magazynu bieg na orientację naładowany jest wiedzą, wywiadami i zdjęciami. W tym roku mamy dla Was też nowość: kalendarz ścienny A3 z oznaczonymi zawodami CTZ!   Jak Milos Nykodym dochodził do zwycięstwa w Pucharze Świata? Jak uczyć się na porażkach? Jak się mieszka w Finlandii? Jak ćwiczyć mięśnie, jakie stosować treningi alternatywne? Kto zwyciężył w klasyfikacji medalowej MP? Jak analizować swoje biegi? Czy na szczyt prowadzi zawsze ta sama droga? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie prezentowanym numerze. Pełen spis treści znajdziecie poniżej:
 • Nowy Magazyn już w sprzedaży!
  W trzecim numerze Magazynu bieg na orientację jeszcze większa dawka wiedzy, map i ciekawostek! Zobaczcie co zmieniło się w ISOM, czyli jakie symbole zobaczymy na mapach od 2018 roku. Poznajcie tajniki treningu mentalnego, zobaczcie jak wygląda „ten dzień” Martina Hubmanna, przeczytajcie wywiad z Liną Strand. Do tego relacje z zawodów, kalendarz na 2018, imprezy od strony PR-owej, pomysły na trening i… jeszcze więcej. Pełen spis treści znajdziecie poniżej:
 • Drugi numer Magazynu!
  Już jest! Drugi numer Magazynu bieg na orientację! Po sukcesie pierwszego wydania postanowiliśmy, że kolejna porcja wywiadów, analiz, map i zdjęć ukaże się już w lipcu.
 • Magazyn bieg na orientację
  Mamy dla Was coś specjalnego - drukowany magazyn o biegu na orientację! Przedstawiamy Wam efekt kilku miesięcy pracy:
 • WOC nie tylko od strony sportowej
  Mistrzostwa Świata jak co roku przynoszą wiele nowości i ciekawostek, nie tylko pod względem sportowym. Zebraliśmy dla Was garść informacji z aren zmagań, ale też np. Kongresu IOF. 
 • Imprezy Mistrzowskie
  Dziś rusza 10mila, czyli jedne z dwóch największych i najbardziej kultowych zawodów sztafetowych na świecie. Drugą jest oczywiście Jukola, która odbędzie się za miesiąc. W międzyczasie będziemy śledzić Mistrzostwa Europy, a później ME Juniorów, MŚ Juniorów (Młodzieżowców) i Mistrzostwa Świata Seniorów. Jak się w tym nie pogubić i jakie daty wpisać do kalendarza? 
 • Puchar Świata - Wrocław
  Najlepsi zawodnicy świata, tłumy kibiców, piękne areny, ale przede wszystkim... piekielnie trudne trasy. Dla części zawodników pierwsze etapy PŚ miały być jedynie przystankiem w drodze do Mistrzostw Europy, czy w dłuższej perspektywie - The World Games 2017. Dla wielu zaskoczeniem było zapewne to, przed jakim wyzwaniem technicznym stoją i jakiej koncentracji będzie wymagać bieganie na Dolnym Śląsku.
 • Krajowy Zjazd Delegatów PZOS - wybory!
  Podsumowanie ostatnich 4 lat w orientacji sportowej, wybór nowych władz Związku oraz przyjęcie dalszych kierunków rozwoju i pomysłów na przyszłość to tematy, które poruszono podczas Krajowego Zjazdu Delegatów 3 kwietnia w Warszawie.
 • Cała Polska biega z mapą w Twoim mieście!
  Szósty rok z rzędu akcja Cała Polska biega z mapą wpisuje się w kalendarz orientacji sportowej w Polsce. Jak będzie w tym roku, ile miast weźmie udział w akcji, czy padnie rekord frekwencji?
 • Edgars Bertuks i jego... marketing
  Jeśli myślicie, że najlepszy Łotysz w biegu na orientację utrzymuje się z wojskowej wypłaty, to jesteście w błędzie. Przeczytajcie o 69 koszulkach, zaproszeniach na wywiady i celu na 2018 rok, innymi słowy: jak sportowiec może sam o siebie zadbać.
[World Ranking 2018] 4 x TOP-50
2018-12-20


Image title


Dwa tygodnie pozostały do końca kalendarzowego roku 2018. Z tej okazji podsumowujemy dorobek Polaków za miniony sezon w zestawieniu World Ranking.

Bieg na Orientację – dystanse leśne


Najwyżej sklasyfikowanym reprezentantem Polski na tym dystansie jest Aleksandra Hornik, obecnie plasująca się na 52. miejscu z dorobkiem 4871 punktów. W porównaniu z poprzednim rokiem awansowała ona aż o 24 lokaty. To jeden z najwyższych skoków w obrębie pierwszej „100” w tym czasie. Trzy z jej wyników zaliczanych do zestawienia pochodzą z tego sezonu (8. miejsce w biegu na dochodzenie podczas 3. rundy PŚ, 2. miejsce z Mistrzostw Czech w klasyku oraz 35. miejsce na dystansie średnim na MŚ). Do tego wliczana jest jeszcze w jej dorobku 24. pozycja z TWG 2017 na dystansie średnim.


Wśród mężczyzn podobnie jak przed rokiem najwyżej na liście z Polaków plasuje się Bartosz Pawlak – 56. On z kolei utracił osiem lokat w porównaniu z zeszłym sezonem. W tym sezonie jego najlepszy rezultat to 1279 punktów za 32. pozycję w biegu na dystansie średnim Mistrzostw Europy. 


Oprócz tego duetu w TOP-100 jest jeszcze Michał Olejnik, znajdujący się na 76. miejscu (awans o dwanaście miejsc). Wypadli z tego grona natomiast: Wojciech Kowalski (dziś 390.) i Hanna Wiśniewska (dziś 106.). Biegaczka WKS Śląsk Wrocław utrzymała jednak drugie miejsce wśród Polek. Trzecia jest zaś Agata Stankiewicz (223.). U mężczyzn podium za Pawlakiem i Olejnikiem uzupełnia jeszcze Krzysztof Wołowczyk (214.). Blisko niego znajduje się też Kuba Drągowski (217.). Bieg na Orientację – sprint


Tutaj Polacy osiągnęli najlepsze rezultaty ze wszystkich zestawień World Ranking. Aleksandra Hornik wśród kobiet plasuje się bowiem na znakomitym 20. miejscu (awans o 11 miejsc). To między innymi dzięki 8. miejscu w zawodach PŚ w sprincie oraz 16. lokacie z MŚ w tej konkurencji. Przed nią znajdują się jedynie Dunki (2), Szwedki (3), Szwajcarki (5), Rosjanki (3), Finki (3), Białorusinka, Austriaczka i Czeszka. 


Ale to nie koniec osiągnięć Polaków w tej specjalności. Trzydzieste miejsce wśród mężczyzn zajmuje bowiem Piotr Parfianowicz (także awans o 11 miejsc)! Oprócz biało-czerwonych w TOP-30 zarówno u mężczyzn, jak i kobiet swego przedstawiciela mają jeszcze tylko Szwajcarzy, Czesi, Szwedzi, Norwegowie, Austriacy, Finowie i Duńczycy.


W najlepszej „100” rankingu w sprincie plasują się jeszcze: Bartosz Pawlak – 64. (spadek o 11 miejsc), Michał Olejnik – 81. (awans o 4 miejsca) i Agata Stankiewicz – 80. Ta ostatnia biegaczka awansowała aż o 271 lokat! Jeszcze bardziej imponujący skok zaliczyła trzecia najwyżej sklasyfikowana Polką - Zuzanna Kubicka. Obecnie znajduje się na 108. miejscu, czyli 478 pozycji wyżej niż przed rokiem. W poprzednim sezonie w TOP-100 również była czwórka Polaków. Wypadł z niej jednak Rafał Podziński (dziś 469.)Rowerowa Jazda na Orientację


Na liście sklasyfikowanych zawodników w World Ranking w tej dyscyplinie znalazło się tylko pięciu Polaków – wszyscy wśród mężczyzn. Najwyżej z nich figuruje – tak jak przed rokiem - Jakub Jaroszek – na 120. miejscu. To jednak oznacza spadek o czternaście pozycji. Podobne tąpnięcie zanotował Bartosz Nowak (dziś 134.). Pierwszy raz klasyfikowany jest natomiast trzeci z Polaków – Jan Byrczek (142. w klasyfikacji ogólnej). Bartosz Niebielski jest 210. (spadek o 82 miejsca), zaś Grzegorz Marcinkiewicz dwa miejsca niżej (rok temu nieklasyfikowany).Orientacja Precyzyjna


Aż dwoje Polaków znajduje się w najlepszej „50” po pierwszym roku funkcjonowania zestawienia World Ranking w tej konkurencji. Bartłomiej Mazan z wynikiem 23,27 znajduje się na 42. miejscu. Cztery lokaty niżej (25.71) sklasyfikowany został Jacek Wieszaczewski. W TOP-100 jest jeszcze spośród biało-czerwonych: 63. Joanna Puternicka (33.24). To najlepsza z Polek. Gdyby osobno prowadzić klasyfikację kobiet, w tej konkurencji, wówczas znajdowałaby się w TOP-10!


Trzeci z mężczyzn z Polski jest Krystian Petersburski – 124. Wśród kobiet podium uzupełniają natomiast Aleksandra Mazan (102.) i Marzena Borucka (233.). Ogółem na liście znalazło się siedemnastu biało-czerwonych.Narciarski Bieg na Orientację


W tym roku zabrakło na liście Polaków. W poprzednim roku sklasyfikowani byli: Anna Kamińska (195.) oraz Jan Cegiełka (314.). Ich punkty jednak już „wygasły”.

~Wojciech Bajak
11.08 Stawiam Pierwsze Kroki z Mapą i Kompasem - etap110.28 Mistrzostwa Woj. Zachodniopomorskieo w BnO - Dystans średni10.27 Mistrzostwa Woj. Zachodniopomorskiego - sprint10.21 V Bukowa Cup - Etap 310.20 V Bukowa Cup - Etap 210.19 V Bukowa Cup - Etap 110.14 Mistrzostwa Polski, Mistrzostwa Polski Masters - Mistrzostwa Polski w biegu średniodystansowym10.13 Mistrzostwa Polski, Mistrzostwa Polski Masters - Mistrzostwa Polski w biegu nocnym10.07 Mistrzostwa Pomorza i Kujaw - Runda 12 - średniodystansowy BnO10.07 Puchar Warszawy 2018 - Bieg średniodystansowy10.07 Mistrzostwa Śląska w BnO - klasyk10.06 Puchar Warszawy 2018 - Bieg nocny10.06 Mistrzostwa woj. pomorskiego - bieg nocny10.06 Mistrzostwa woj. pomorskiego - dystans średni10.06 WCup 4 - Middle10.06 Puchar Warszawy 2018 - City race10.06 Mistrzostwa Śląska w BnO - dystans średni10.06 Mistrzostwa Pomorza i Kujaw - Runda 11 - średniodystansowy BnO09.30 MMM strefa A - dystans klasyczny09.30 MMM strefa C - etap 3 klasyk09.30 MMM strefa D - Bieg klasyczny09.29 MMM strefa D - Bieg sprinterski09.29 MMM strefa A - Sprinterski BnO09.29 MMM strefa B - bieg klasyczny09.29 MMM strefa B - bieg sprinterski09.29 MMM strefa C - Etap 1 sprint09.23 Mistrzostwa Warmii i Mazur - średni09.22 Mistrzostwa Warmii i Mazur - klasyk09.22 Mistrzostwa Polski, Mistrzostwa Polski Masters - Mistrzostwa Polski na dystansie klasycznym09.16 Mistrzostwa Warmii i Mazur - V Puchar Elbląga Puchar Pomorza Mistrzostwa Warmi i Mazur - klasyk09.16 WRE: Czech Champioships - Long09.16 Dolnośląski Festiwal BnO - bieg średniodystansowy09.15 Dolnośląski Festiwal BnO - bieg sprinterski (nocny)09.15 Mistrzostwa Warmii i Mazur - Starówka Wieczorową Porą 4 Mistrzostwa Warmii i Mazur - sprint09.15 Mistrzostwa Łodzi w nocnym bnO - etap 109.15 Mistrzostwa Warmii i Mazur - V Puchar Elbląga Puchar Pomorza Mistrzostwa Warmi i Mazur - średni09.13 Stawiam Pierwsze Kroki z Mapą i Kompasem - etap109.08 Klubowe Mistrzostwa Polski II runda - Etap 2 - bieg średniodystansowy09.07 Klubowe Mistrzostwa Polski II runda - Etap 1 - sprint nocny09.01 Puchar OK!Sport - Mistrzostwa Mazowsza w nocnym BnO
Abramowicz JanuszBryk PaulinaBzdęga JagodaBlank MaksymilianBolmowski RadosławCygler SławomirDrożdż RafałaHryciuk MikołajJanuszewski JanKochańczyk JakubKubiś JuliaLach KacperMorel ŁukaszMarcinkowski PiotrNowak z d. Socha BeataNowak BeataPietrzak JakubProzorowski AdamPrzygoda KlaudiaSawicki SebastianStudziński ŁukaszStach HannaSroka MałgorzataŻyczymy sukcesów!
POLECAMY
MEDIA
PARTNERZY
Serwis wykorzystuje pliki cookies, uzywanie serwisu zielonysport.pl oznacza zgode na ich zapis i wykorzystanie. Wiecej w informacja o uzywaniu plikw cookies