Polski Zwiazek Orientacj Sportowej
 • Czwarty Magazyn bieg na orientację
  Czwarty numer Magazynu bieg na orientację naładowany jest wiedzą, wywiadami i zdjęciami. W tym roku mamy dla Was też nowość: kalendarz ścienny A3 z oznaczonymi zawodami CTZ!   Jak Milos Nykodym dochodził do zwycięstwa w Pucharze Świata? Jak uczyć się na porażkach? Jak się mieszka w Finlandii? Jak ćwiczyć mięśnie, jakie stosować treningi alternatywne? Kto zwyciężył w klasyfikacji medalowej MP? Jak analizować swoje biegi? Czy na szczyt prowadzi zawsze ta sama droga? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie prezentowanym numerze. Pełen spis treści znajdziecie poniżej:
 • Nowy Magazyn już w sprzedaży!
  W trzecim numerze Magazynu bieg na orientację jeszcze większa dawka wiedzy, map i ciekawostek! Zobaczcie co zmieniło się w ISOM, czyli jakie symbole zobaczymy na mapach od 2018 roku. Poznajcie tajniki treningu mentalnego, zobaczcie jak wygląda „ten dzień” Martina Hubmanna, przeczytajcie wywiad z Liną Strand. Do tego relacje z zawodów, kalendarz na 2018, imprezy od strony PR-owej, pomysły na trening i… jeszcze więcej. Pełen spis treści znajdziecie poniżej:
 • Drugi numer Magazynu!
  Już jest! Drugi numer Magazynu bieg na orientację! Po sukcesie pierwszego wydania postanowiliśmy, że kolejna porcja wywiadów, analiz, map i zdjęć ukaże się już w lipcu.
 • Magazyn bieg na orientację
  Mamy dla Was coś specjalnego - drukowany magazyn o biegu na orientację! Przedstawiamy Wam efekt kilku miesięcy pracy:
 • WOC nie tylko od strony sportowej
  Mistrzostwa Świata jak co roku przynoszą wiele nowości i ciekawostek, nie tylko pod względem sportowym. Zebraliśmy dla Was garść informacji z aren zmagań, ale też np. Kongresu IOF. 
 • Imprezy Mistrzowskie
  Dziś rusza 10mila, czyli jedne z dwóch największych i najbardziej kultowych zawodów sztafetowych na świecie. Drugą jest oczywiście Jukola, która odbędzie się za miesiąc. W międzyczasie będziemy śledzić Mistrzostwa Europy, a później ME Juniorów, MŚ Juniorów (Młodzieżowców) i Mistrzostwa Świata Seniorów. Jak się w tym nie pogubić i jakie daty wpisać do kalendarza? 
 • Puchar Świata - Wrocław
  Najlepsi zawodnicy świata, tłumy kibiców, piękne areny, ale przede wszystkim... piekielnie trudne trasy. Dla części zawodników pierwsze etapy PŚ miały być jedynie przystankiem w drodze do Mistrzostw Europy, czy w dłuższej perspektywie - The World Games 2017. Dla wielu zaskoczeniem było zapewne to, przed jakim wyzwaniem technicznym stoją i jakiej koncentracji będzie wymagać bieganie na Dolnym Śląsku.
 • Krajowy Zjazd Delegatów PZOS - wybory!
  Podsumowanie ostatnich 4 lat w orientacji sportowej, wybór nowych władz Związku oraz przyjęcie dalszych kierunków rozwoju i pomysłów na przyszłość to tematy, które poruszono podczas Krajowego Zjazdu Delegatów 3 kwietnia w Warszawie.
 • Cała Polska biega z mapą w Twoim mieście!
  Szósty rok z rzędu akcja Cała Polska biega z mapą wpisuje się w kalendarz orientacji sportowej w Polsce. Jak będzie w tym roku, ile miast weźmie udział w akcji, czy padnie rekord frekwencji?
 • Edgars Bertuks i jego... marketing
  Jeśli myślicie, że najlepszy Łotysz w biegu na orientację utrzymuje się z wojskowej wypłaty, to jesteście w błędzie. Przeczytajcie o 69 koszulkach, zaproszeniach na wywiady i celu na 2018 rok, innymi słowy: jak sportowiec może sam o siebie zadbać.
[World Ranking 2018] 4 x TOP-50
2018-12-20


Image title


Dwa tygodnie pozostały do końca kalendarzowego roku 2018. Z tej okazji podsumowujemy dorobek Polaków za miniony sezon w zestawieniu World Ranking.

Bieg na Orientację – dystanse leśne


Najwyżej sklasyfikowanym reprezentantem Polski na tym dystansie jest Aleksandra Hornik, obecnie plasująca się na 52. miejscu z dorobkiem 4871 punktów. W porównaniu z poprzednim rokiem awansowała ona aż o 24 lokaty. To jeden z najwyższych skoków w obrębie pierwszej „100” w tym czasie. Trzy z jej wyników zaliczanych do zestawienia pochodzą z tego sezonu (8. miejsce w biegu na dochodzenie podczas 3. rundy PŚ, 2. miejsce z Mistrzostw Czech w klasyku oraz 35. miejsce na dystansie średnim na MŚ). Do tego wliczana jest jeszcze w jej dorobku 24. pozycja z TWG 2017 na dystansie średnim.


Wśród mężczyzn podobnie jak przed rokiem najwyżej na liście z Polaków plasuje się Bartosz Pawlak – 56. On z kolei utracił osiem lokat w porównaniu z zeszłym sezonem. W tym sezonie jego najlepszy rezultat to 1279 punktów za 32. pozycję w biegu na dystansie średnim Mistrzostw Europy. 


Oprócz tego duetu w TOP-100 jest jeszcze Michał Olejnik, znajdujący się na 76. miejscu (awans o dwanaście miejsc). Wypadli z tego grona natomiast: Wojciech Kowalski (dziś 390.) i Hanna Wiśniewska (dziś 106.). Biegaczka WKS Śląsk Wrocław utrzymała jednak drugie miejsce wśród Polek. Trzecia jest zaś Agata Stankiewicz (223.). U mężczyzn podium za Pawlakiem i Olejnikiem uzupełnia jeszcze Krzysztof Wołowczyk (214.). Blisko niego znajduje się też Kuba Drągowski (217.). Bieg na Orientację – sprint


Tutaj Polacy osiągnęli najlepsze rezultaty ze wszystkich zestawień World Ranking. Aleksandra Hornik wśród kobiet plasuje się bowiem na znakomitym 20. miejscu (awans o 11 miejsc). To między innymi dzięki 8. miejscu w zawodach PŚ w sprincie oraz 16. lokacie z MŚ w tej konkurencji. Przed nią znajdują się jedynie Dunki (2), Szwedki (3), Szwajcarki (5), Rosjanki (3), Finki (3), Białorusinka, Austriaczka i Czeszka. 


Ale to nie koniec osiągnięć Polaków w tej specjalności. Trzydzieste miejsce wśród mężczyzn zajmuje bowiem Piotr Parfianowicz (także awans o 11 miejsc)! Oprócz biało-czerwonych w TOP-30 zarówno u mężczyzn, jak i kobiet swego przedstawiciela mają jeszcze tylko Szwajcarzy, Czesi, Szwedzi, Norwegowie, Austriacy, Finowie i Duńczycy.


W najlepszej „100” rankingu w sprincie plasują się jeszcze: Bartosz Pawlak – 64. (spadek o 11 miejsc), Michał Olejnik – 81. (awans o 4 miejsca) i Agata Stankiewicz – 80. Ta ostatnia biegaczka awansowała aż o 271 lokat! Jeszcze bardziej imponujący skok zaliczyła trzecia najwyżej sklasyfikowana Polką - Zuzanna Kubicka. Obecnie znajduje się na 108. miejscu, czyli 478 pozycji wyżej niż przed rokiem. W poprzednim sezonie w TOP-100 również była czwórka Polaków. Wypadł z niej jednak Rafał Podziński (dziś 469.)Rowerowa Jazda na Orientację


Na liście sklasyfikowanych zawodników w World Ranking w tej dyscyplinie znalazło się tylko pięciu Polaków – wszyscy wśród mężczyzn. Najwyżej z nich figuruje – tak jak przed rokiem - Jakub Jaroszek – na 120. miejscu. To jednak oznacza spadek o czternaście pozycji. Podobne tąpnięcie zanotował Bartosz Nowak (dziś 134.). Pierwszy raz klasyfikowany jest natomiast trzeci z Polaków – Jan Byrczek (142. w klasyfikacji ogólnej). Bartosz Niebielski jest 210. (spadek o 82 miejsca), zaś Grzegorz Marcinkiewicz dwa miejsca niżej (rok temu nieklasyfikowany).Orientacja Precyzyjna


Aż dwoje Polaków znajduje się w najlepszej „50” po pierwszym roku funkcjonowania zestawienia World Ranking w tej konkurencji. Bartłomiej Mazan z wynikiem 23,27 znajduje się na 42. miejscu. Cztery lokaty niżej (25.71) sklasyfikowany został Jacek Wieszaczewski. W TOP-100 jest jeszcze spośród biało-czerwonych: 63. Joanna Puternicka (33.24). To najlepsza z Polek. Gdyby osobno prowadzić klasyfikację kobiet, w tej konkurencji, wówczas znajdowałaby się w TOP-10!


Trzeci z mężczyzn z Polski jest Krystian Petersburski – 124. Wśród kobiet podium uzupełniają natomiast Aleksandra Mazan (102.) i Marzena Borucka (233.). Ogółem na liście znalazło się siedemnastu biało-czerwonych.Narciarski Bieg na Orientację


W tym roku zabrakło na liście Polaków. W poprzednim roku sklasyfikowani byli: Anna Kamińska (195.) oraz Jan Cegiełka (314.). Ich punkty jednak już „wygasły”.

~Wojciech Bajak
11.08 Stawiam Pierwsze Kroki z Mapą i Kompasem - etap110.28 Mistrzostwa Woj. Zachodniopomorskieo w BnO - Dystans średni10.27 Mistrzostwa Woj. Zachodniopomorskiego - sprint10.21 V Bukowa Cup - Etap 310.20 V Bukowa Cup - Etap 210.19 V Bukowa Cup - Etap 110.14 Mistrzostwa Polski, Mistrzostwa Polski Masters - Mistrzostwa Polski w biegu średniodystansowym10.13 Mistrzostwa Polski, Mistrzostwa Polski Masters - Mistrzostwa Polski w biegu nocnym10.07 Mistrzostwa Pomorza i Kujaw - Runda 12 - średniodystansowy BnO10.07 Puchar Warszawy 2018 - Bieg średniodystansowy10.07 Mistrzostwa Śląska w BnO - klasyk10.06 Puchar Warszawy 2018 - City race10.06 Mistrzostwa Śląska w BnO - dystans średni10.06 Mistrzostwa Pomorza i Kujaw - Runda 11 - średniodystansowy BnO10.06 Puchar Warszawy 2018 - Bieg nocny10.06 Mistrzostwa woj. pomorskiego - bieg nocny10.06 Mistrzostwa woj. pomorskiego - dystans średni10.06 WCup 4 - Middle09.30 MMM strefa D - Bieg klasyczny09.30 MMM strefa A - dystans klasyczny09.30 MMM strefa C - etap 3 klasyk09.29 MMM strefa B - bieg sprinterski09.29 MMM strefa C - Etap 1 sprint09.29 MMM strefa D - Bieg sprinterski09.29 MMM strefa A - Sprinterski BnO09.29 MMM strefa B - bieg klasyczny09.23 Mistrzostwa Warmii i Mazur - średni09.22 Mistrzostwa Warmii i Mazur - klasyk09.22 Mistrzostwa Polski, Mistrzostwa Polski Masters - Mistrzostwa Polski na dystansie klasycznym09.16 Mistrzostwa Warmii i Mazur - V Puchar Elbląga Puchar Pomorza Mistrzostwa Warmi i Mazur - klasyk09.16 WRE: Czech Champioships - Long09.16 Dolnośląski Festiwal BnO - bieg średniodystansowy09.15 Mistrzostwa Łodzi w nocnym bnO - etap 109.15 Mistrzostwa Warmii i Mazur - V Puchar Elbląga Puchar Pomorza Mistrzostwa Warmi i Mazur - średni09.15 Dolnośląski Festiwal BnO - bieg sprinterski (nocny)09.15 Mistrzostwa Warmii i Mazur - Starówka Wieczorową Porą 4 Mistrzostwa Warmii i Mazur - sprint09.13 Stawiam Pierwsze Kroki z Mapą i Kompasem - etap109.08 Klubowe Mistrzostwa Polski II runda - Etap 2 - bieg średniodystansowy09.07 Klubowe Mistrzostwa Polski II runda - Etap 1 - sprint nocny09.01 WRE: WCup 3 - middle
Banasiak JuliaBartnik KonradBurda EmiliaGawron IwonaGmur KarolGrosser FranciszekHalbecka AngelikaJurczyk TomaszKowalska AgataKawala DominikPochowicz AleksanderSołoducha KarolWiejacka AnnaŻyczymy sukcesów!
POLECAMY
MEDIA
PARTNERZY
Serwis wykorzystuje pliki cookies, uzywanie serwisu zielonysport.pl oznacza zgode na ich zapis i wykorzystanie. Wiecej w informacja o uzywaniu plikw cookies